Oczyszczalnia Ścieków
Położona jest w południowo-wschodniej części miasta przy ul. 3 Maja 333 w Skarżysku-Kamiennej, pomiędzy rzeką Kamienną a Oleśnicą, na działkach o numerach ewidencyjnych 11/1, 11/2, 11/3, 11/5, 11/6, 11/7, 622, 623, 21, 22, 22/1, 22/2, 22/3, 22/4, 22/5, stanowiących własność Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Skarżysku-Kamiennej. Jest to teren oczyszczalni ścieków oraz węzeł retencjonowania ścieków surowych (zbiornik retencyjny). Obszar, na terenie którego zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków leży w obszarze dorzecza Wisły w regionie wodnym środkowej Wisły, obejmującym północną część regionu świętokrzyskiego. Powierzchnia ogrodzonego terenu oczyszczalni ścieków wynosi 5,8 ha, powierzchnia terenu zbiornika retencyjnego wynosi 1,19 ha.
Oczyszczalnia Ścieków jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z podwyższonym usuwaniem substancji biogennych ze ścieków, przeróbką osadów ściekowych i wykorzystaniem powstającego biogazu. Funkcjonująca Oczyszczalnia Ścieków przyjmuje ścieki socjalno – bytowe jak również ścieki przemysłowe z terenu Gmin Skarżysko – Kamienna, Skarżysko Kościelne oraz częściowo z Gminy Suchedniów. Gminy posiadają uporządkowane systemy odprowadzania ścieków. Ścieki dostarczane są do oczyszczalni systemem kanalizacji sanitarnej rozdzielczej jak również z terenów jeszcze nie skanalizowanych wozami asenizacyjnymi. Oczyszczaniu poddawane jest 100% ścieków dopływających i dowożonych.
Ścieki oczyszczane są mechanicznie na kratach, piaskownikach poziomych, odtłuszczaczu i osadnikach wstępnych, a następnie biologicznie w reaktorach biologicznych trójfazowych i osadnikach wtórnych. Osady przerabiane są w wydzielonej komorze fermentacyjnej WKF, a następnie kierowane są hydraulicznie na laguny osadowe gdzie poddawane są procesowi odzysku.
Maksymalna wielkość dopływu ścieków kolektorem z miasta:
Qśr d = 14 000 m³/d
Qśr h = 875 m³/h
Całość pracy oczyszczalni nadzorowana jest przez komputer w automatycznym cyklu sterowania procesami technologicznymi. Obiekty oczyszczalni wyposażono w profesjonalne urządzenia produkcji renomowanych firm europejskich i krajowych o najwyższej jakości.
Odbiornikiem ścieków biologicznie oczyszczonych jest rzeka Kamienna, lewobrzeżny dopływ rzeki Wisły. Miejsce wprowadzania ścieków do rzeki Kamiennej w km 115+500.
Dodatkowo w dzielnicy Łyżwy, w sąsiedztwie komunalnego składowiska odpadów, na działkach o numerach ewidencyjnych 1191/1, 1645/5, 1703, 1704, 1705, 1606/5, zlokalizowane są laguny osadowe na których składowane są osady ściekowe powstałe podczas oczyszczania ścieków. Powierzchnia lagun wynosi 7,38 ha. Obciążenie oczyszczalni ścieków ładunkiem zanieczyszczeń wyrażonym wskaźnikiem BZT5 wynosi RLM = 65 000.
Jakość i parametry powstałych ścieków podlegają stałej kontroli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. (Dz. U. poz. 1800) najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach wprowadzanych do wód nie mogą przekroczyć:
BZT5 15 mg O2 /l
ChZTCr 125 mg O2/l
zawiesiny og. 35 mg/l
Nog. 15 mg N/l
Pog. 2 mg P/l
Odprowadzane ścieki spełniają wymogi obowiązujących przepisów i mogą być wprowadzone do wód. Podstawowymi zanieczyszczeniami, które w nich występują są: BZT5, ChZT, zawiesiny, azot ogólny i fosfor ogólny. Ich stężenie, nie przekracza wartości dopuszczalnych.
Odprowadzane ścieki nie zawierają odpadków stałych i innych zanieczyszczeń.
Obiekty wyposażone są w system monitoringu lokalnego, a zakres środowiskowych badań monitoringowych jest zgodny z obowiązującymi przepisami.
W celu ograniczenia i eliminowania negatywnego oddziaływania oczyszczalni ścieków na środowisko wprowadzono szereg rozwiązań, a mianowicie :
- wysoki stopień automatyzacji oraz system monitoringu parametrów technologicznych,
- wykonanie obiektów i sieci między obiektowych zapewniających szczelność i uniemożliwiających penetrację ścieków do ziemi i wód podziemnych,
- zamontowanie urządzeń do biologicznego oczyszczania powietrza (biofiltr),
- eliminacja hałasu od pracujących urządzeń (montaż w dźwiękoszczelnych obudowach),
- zastosowanie wysokosprawnej technologii oczyszczania ścieków, gwarantującej osiąganie parametrów ścieków oczyszczonych zgodnych z obowiązującymi przepisami,
- prowadzenie właściwej gospodarki odpadami,
- utrzymywanie zieleni na terenie oczyszczalni,
- utrzymywanie czystości i porządku na terenie oczyszczalni,
Wszystkie w/w przedsięwzięcia powodują, że eksploatacja oczyszczalni nie powoduje przekroczeń standardów ochrony środowiska w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza, wód i gleby oraz hałasu.
Schemat technologiczny Oczyszczalni Ścieków w Skarżysku-Kamienniej
Galeria